تاریخ : دوشنبه 8 دي 1399     |     کد : 597

خبر- حمل و نقل درونشهری

نادری مدیرعامل سازمان مدیریت حمل و نقل بار درونشهری شهرداری تبریز با حضور در برنامه تلویوزیونی تبریزیم خبر داد.

از تشدید ممنوعیت ورود خودرو باری به محدوده شهر تبریز، اخذ مجوز مکانی و زمانی در صورت تردد ناوگان باری سنگین ونیمه سنگین به محدوده های (قرمز، زرد و سبز) ، الزام ناوگان باری به اخذ معاینه سلامت فنی خودرو باری از مزاکز معاینات فنی شهرداری تبریز، کمک مومنانه به فعالین ناوگان بار درونشهری، عقد قرارداد با تشکیلات خانه کارگر، واریز سهمیه سوخت افزایشی در کارت بانکی رانندگان (حمل بار درونشهری) واستعلام موجودی از سامانه سماس

به گزارش امور ارتباطات سازمان مدیریت حمل و نقل بار شهرداری تبریز، فاضل نادری رییس سازمان مدیریت حمل و نقل بار شهرداری تبریز در برنامه زنده تلویزیونی «تبریزیم» که از شبکه استان آذربایجانشرقی  پخش شد، از تشدید محدودیت تردد خودرو باری (سنگین و نیمه سنگین) در  فصول سرد بعلت وارنگی هوا و افزایش الودگی هوا گفت:
با توجه به اینکه سوخت خوردهای سنگین و نیمه‌سنگین گازوئیل است، بیشتر از سایر خودروها باعث آلودگی هوا می‌شوند، بنابراین مدیریت تردد این خودروها در کاهش آلاینده‌های هوای شهر، اهمیت ویژه‌ای دارد. بر این اساس طبق آئین نامه اجرائی ماده 7 قانون هوای پاک که در سال 1396در راستایی سالم نگهداشتن هوای کلانشهر در مجلس شورایی اسلامی تصویب شد. از ورود خودروهای باری و مسافری (سنگین و نیمه سنگین ) در محدوده شهر تبریز ممنوع بود مگر با اخذ مجوز از سازمان مدیریت حمل ونقل بار تبریز و خودروهای مسافری عمومی مجاز به تردد در درونشهر می باشد.
مدیرعامل سازمان مدیریت حمل و نقل بار و کالای شهرداری تبریز گفت: در راستای کاهش ترافیک و آلودگی هوا برای ناوگان حمل و نقل بار درون شهری سه منطقه قرمز(پرترافیک و 320هکتاری هسته مرکزی تاریخی شهر تبریز)، زرد (از مرز انتهایی هسته مرکزی تا کمر بندی میانی شهر تبریز)و سبز (از انتهایی کمربند میانی تا شهرک های اطراف شهر تبریز)در شهر تبریز در سال 1397 بر اساس قانون هوای پاک  ایجاد شده است.
زمان فعالیت در محدوده زمانی مکانی مناطق قرمز، زرد و سبز گفت:فعالیت در محدوده قرمز در طول روز ممنوع بوده در طول شب با اخذ مجوز زمانی و مکانی از سازمان  و با هماهنگی  پلیس امکان پذیر خواهد بود
محدوده زرد میتوانند در طول روز با اخذ مجوز زمانی و مکانی از سازمان مدیریت حمل ونقل بار تبریز و با هماهنگی پلیس میتوانند فعالیت نمایند.
محدود سبز هیچ گونه محدودیت در طول روز ندارند در صورت فعالیت باید از سازمان مجوز دریافت نمایند.
نادری با بیان اینکه مجوز تردد صرفا به‌منظور ارائه خدمات حمل بار صادر می‌شود و هرگونه تردد خارج از هدف و مسیر تعیین شده مشمول اعمال قانون است، اظهار کرد: در صورت عدم اخذ مجوز تردد در محدوده‌های اعلامی، ناوگان مشمول اعمال قانون می‌شوند.
 
نادری گفت : یکی از وظایف اصلی سازمان مدیریت حمل و نقل بار شهرداری تبریز،  شناسایی و ساماندهی ناوگـان و کلیه شاغلین و فعالان در سامانه حمل و نقل بار درونشهری کلانشهر تبریز میباشد.
در این راستـا برای شرکت های حمـل و نقــل پروانه بهـره بـرداری، برای وسایط نقلیـه باری درونشهری پـروانه فعـالیت و برای رانندگان شاغل نیز پــروانه اشتغــال صادر می گردد. اکنون در شهر تبریز بیش از 70 هزار دستگاه ناوگان حمل و نقل بار درون فعالیت میکنند تاکنون موفق به 12 هزار دستگاه خودروی باری ساماندهی و پروانه  صادر شده است.
رانندگان حمل و نقل بار،  با ثبت نام در سامانه جامع حمل وو نقل عمومی و اخذ باربرگ می توانند پس از گذراندن مراحل قانونی ازمزایایی سهمیه تشویقی سوخت علاوه بر سهمیه پایه و تایر با نرخ دولتی، تمدید بیمه رانندگان دارای بیمه تامین اجتماعی و نوسازی ناوگان باری فرسوده  استفاده کنند
 با اشاره به وظیفه سنگین و مهم سازمان در راستای رسالت های و  اهداف پیش بینی شده که  مدیریت، برنامه ریزی، ساماندهی و نظارت بر حمل و نقل بار درونشهری و حومه، بمنظور جابجایی ایمن، راحت، ارزان، مطمئن حمل و نقل بار شهری و دیگرخدمات ذیربط درشهر تبریز وحومه بوده  و حوزه فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی بسیار گسترده می باشد، گفت: در حال حاضربالغ بر70 هزار دستگاه خودروی سبک و نیمه سنگین و سنگین در شهر تبریز فعالیت دارند.
نادری در ادامه با اشاره به روند تشکیل سازمان مدیریت حمل و نقل بار درونشهری کلانشهر تبریز و حومه اظهار داشت: این سازمان از چهار سال قبل در شهرداری تبریز فعالیت خود را به صورت قانونی و رسمی آغاز کرده و تاکنون توانسته بالغ بر 13 هزار نفر از شاغلان این حوزه را تحت پوشش قرار داده و مجوزهای لازم را به رانندگان و فعالان این حوزه صادر نماید.
با توجه به مراحل صدور پروانه(داشتن معاینه فنی خودرو باری، سو پیشینه و کارت بهداشت و شناسنامهٍ، کارت ملی، برگ سبز خودرو، کارت ماشین، گواهینامه  ) با توجه به اینکه در مراحل صدور پروانه داشتن معاینه فنی خودرو باری  که می تواند در کاهش الودگی هوا تاثیر زیادی داشته باشد. داشتن سوپیشینه فعالین ناوگان باری صاحبان بار با اطمینان بیشتر نسبت حمل بار اقدام کنند.
نادری گفت:  این سهمیه‌های اعتباری تنها از طریق کارت‌بانکی و تنها برای پرداخت مابه‌التفاوت قیمت بنزین در دستگاه کارت‌خوان جایگاه‌های سوخت قابل‌استفاده است. جهت استعلام موجودی سوخت تشویقی  واریزی اختصاص یافته به ناوگان حمل بار درونشهری میتوانند به سامانه سماس مراجعه کنند.
مهندس نادری خاطرنشان کرد: از سویی فعالین و شاغلان حمل و نقل بار درون شهری با داشتن متولی مستقیم ضمن کسب انگیزه بیشتر کاری میتوانند از مزایای اختصاصی این حوزه نظیر سهیمه های قانونی بنزین و گازوئیل، لاستیک و تمدید بیمه تأمین اجتماعی رانندگان دارای بیمه بهره مند شود.

وی با تأکید بر اینکه هدف ما این است تا شاغلین واقعی در این حوزه از مزایای آن بهره مند شوند ، گفت: با وجودیکه این سازمان محدودیت هایی را در تامین اعتبار برای خدمات رفاهی داشت ولی با مساعدتهای شهردار محترم و شورای شهر طی سال های گذشته برخی خدمات رفاهی را برای این قشر فراهم نموده است.
مدیر عامل سازمان مدیریت حمل و نقل بار درونشهری و حومه شهرداری تبریز با اعلام این خبر افزود،برای ارائه خدمات آموزشی، رفاهی،درمانی،تفریحی ، بیمه ای و ....که در راستای حمایت از رانندگان زحمت کش حمل و نقل درونشهری میباشد ، سازمان حمل و نقل بار اقدام به عقد تفاهم نامه با خانه کارگر نموده که در پی عقد تفاهم نامه سازمان مدیریت حمل و نقل بار درونشهری و حومه شهرداری کلانشهر تبریز با خانه کارگر تبریز برای ارائه خدمات خدمات آموزشی، رفاهی،درمانی،تفریحی ، بیمه ای و .... با تخفیف به خانواده های محترم دارای پروانه (فعالیت و اشتغال) از این سازمان با گسترش خدمات رفاهی برای تمامی خادمان شهر تفاهم نامه سازمان حمل و نقل بار و خانه کارگر تبریز نیز منعقد گردیده است.
نادری درباره  حق عضویت رانندگان دارای پروانه در خانه کارگر افزود: برابر این تفاهم نامه مقرر شده کلیه رانندگان بتوانند با استفاده از تخفیف 50 درصدی به عضویت این خانه در آمده و از تسهیلات و تخفیفات گسترده در حوزه های مختلف درمانی، آموزشی، فرهنگی، تفریحی و ... بهره مند شوند.
فاضل نادری درباره کمک مومنانه به فعالین ناوگان حمل بار  افزود: توزیع بسته معیشتی در دو مرحله صورت گرفته است. مرحله اول 600 بسته معیشتی(مرغ) و در دومین رزمایش کمک های مومنانه در هفته بسیج برای رانندگان ناوگان حمل و نقل بار درونشهری و حومه تبریز با مساعدت ستاد اجرائی فرمان حضرت امام خمینی (ره)  و با همکاری سازمان بسیج شهرداری تبریز  در راستای حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه از جمله رانندگان زحمتکش ناوگان حمل و نقل بار درونشهری و حومه که هر کدام از این بسته ها با ارزش ریالی 4.5میلیون ریال شامل برنج، روغن، ماکارونی، حبوبات، قند، چای و ماسک  می باشد که به تعداد یک هزار بسته  بین نیازمندان توزیع می شود. مرحله سوم همزمان سالروز شهادت سردار قاسم سلیمانی آغاز خواهد شد.
 


PDF چاپ چاپ