تاریخ : سه شنبه 22 مهر 1399     |     کد : 544

خبر- حمل و نقل بار درونشهری

نادری مدیر عامل سازمان حمل و نقل بار درونشهری و حومه شهرداری تبریز در جلسه هم اندیشی عملیاتی نمودن مطالعات جامع حمل و نقل بار تاکید کرد:

انجام مطالعات مورد نياز حمل و نقل کالا و بار شهري وحومه در چارچوب مطالعات طرح جامع حمل و نقل و ترافيك و به هنگام سازي ادواري آن ها و مطالعه براي شناسايي نقاط بارخيز و تعيين كريدورهاي ويژه حمل و نقل کالا و بار با توجه به نوع وسيله نقليه باربر، احداث پايانه ها و بار اندازهاي کالا و بار شهري و حومه و ايستگاه هاي استقرار وسايل نقليه باربري و تجهيز و مكانيزه نمودن ناوگان.

به گزارش امور ارتباطات سازمان حمل ونقل بار درون شهری ، در جلسه ای که به منظور هم اندیشی درخصوص نحوه عملیاتی نمودن مطالعات جامع حمل و نقل بار برگزار شد، فاضل نادری مدیر عامل  سازمان مدیریت حمل ونقل بار درون شهری تبریز بیان داشت: شهرها همواره با مشکلاتی نظیر حجم بالای ترافیک و آلودگی‌های زیست‌محیطی روبرو هستند، بنابراین کنترل تردد وسایل نقلیه به‌ویژه وسایل نقلیه باری و ساماندهی جابجایی بار و کالا از مهم‌ترین مقوله‌های بخش حمل‌ونقل در کلانشهرهاست.
وی افزود: حمل‌ونقل بار یکی از شاخص‌های مهم خدماتی است که درستی عملکرد آن در حوزه‌های درون‌شهری و از جهات مختلف از جمله در شبکه ترافیک، محیط‌زیست، تجارت، اقتصاد و امنیت شهری اهمیت فراوان دارد.
نادری با بیان اینکه جابجایی کالا و بار در شهر علاوه بر اینکه نقش مهمی در توسعه اقتصادی و شکوفایی ظرفیت‌های بالقوه شهر دارد، تأثیرات مستقیمی نیز بر شبکه حمل‌ونقل، کیفیت ترافیکی شبکه معابر و ایمنی بر قیمت تمام شده کالاها و خدمات می گذارد..

نادری گفت: مطالعات جامع حمل‌ونقل بار درون‌شهری با هدف بهبود وضعیت جابجایی بار در حوزه شهری، شناسایی چالش‌های اصلی مرتبط با این بخش از ترافیک شهری و همچنین ارتقای سطح خدمات لجستیکی و ساختار زنجیره تأمین وضع موجود در محدوده شهر تعریف می‌شود.
وی با بیان اینکه از جمله دستاوردهای این مطالعه، تبیین مزیت‌ها و چالش‌های موجود در بحث برنامه‌ریزی و مسیریابی ناوگان باری و همچنین مکان‌یابی تسهیلات مرتبط با انبارداری و توزیع کالاست، اظهار کرد: الگوی توزیع بار در سطح معابر شناسایی شود و در راستای مدیریت گروه کالاهای عمده امکان توسعه راهبردهای مختلفی فراهم خواهد شد.
نادری اهداف اجرای جامع حمل و نقل بار را ساماندهی حمل و نقل بار درون شهری، جانمایی پایانه‌های بار، زمان بندی حمل بار در شهر، شناسایی خودروهای فعال در حوزه حمل و نقل بار، کاهش ترافیک و آلودگی هوا، ساماندهی باراندازهای حاشیه‌ای شهر، استفاده از سیستم‌های هوشمند در حمل و نقل بار؛ طرح محدودیت زمانی تردد ناوگان باری و احداث  پایانه حمل و نقل بار ،  با اجرایی شدن مصوبات کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تبریز زمینه استفاده بهینه از ظرفیت‌های حمل و نقل بار شهری در شهر تبریز فراهم گردد.
مکانی مدیر مطالعات معاونت حمل و نقل شهرداری تبریز درباره نحوه عملیاتی نمودن مطالعات جامع حمل و نقل بار اظهار نمود:: داشتن نگرشی جامع بر برنامه‌ریزی سیستم حمل‌ونقل بار در شهرتبریزقبل از هر چیز نیازمند مطالعه دقیق و عمیق وضعیت موجود جابجایی کالا در شبکه معابر شهر تبریز، تشکیل پایگاه جامع داده‌های اطلاعاتی مربوط به حمل‌ونقل بار و تبیین مسائل و مشکلات موجود در این زمینه است و پس از آن می‌توان به ارائه برنامه‌ای مدون در زمینه سیاست‌ها و چشم‌انداز جابجایی کالا و بار در شهر تبریز پرداخت زیرا ساماندهی و مدیریت جابجایی کالا و بار علاوه بر تأثیرات مثبت بر بخش‌های تولیدی و اقتصادی، باعث افزایش کارایی و بهره‌وری شرایط عمومی سیستم حمل‌ونقل شهر می‌شود. و طرح جامع حمل و نقل بار در راستای طرح جامع حمل و نقل خواهد بود.PDF چاپ چاپ