تاریخ : دوشنبه 28 مرداد 1398     |     کد : 295

مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار شهرداری تبریز خبر داد:

جلسه پدافند غیرعامل در محل سازمان مدیریت حمل و نقل بار و کالای درونشهری برگزار شد

پدافند غیرعامل ضرورت ایجاد آمادگی و برنامه ریزی برای مدیریت بحران های مختلف را به ما یادآوری می کند و به عنوان حلقه های تاثیرگذار در دفاع از کشور و یک راهبرد اساسی برای مصون سازی کشور در مقابل تهدیدات است.

به گزارش امور ارتباطات سازمان مدیریت حمل و نفل بار شهرداری تبریز ، جلسه پدافند غیرعامل در محل سازمان مدیریت حمل و نقل بار و کالای درونشهری برگزار شد .
حسین آذرنیا مدیر پدافند غیرعامل شهرداری در ابتدای این جلسه طی سخنانی همکاری همه دستگاهها در بحث پدافند غیر عامل را ضروری دانست و بر شناسایی همه جانبه تهدیدات و آسیب های احتمالی در سطح شهر و اقدام لازم برای کاهش مخاطرات موجود تاکید کرد .
محمدباقرآقایی، مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری افزود: در این زمینه لازم است اصول پدافند غیر عامل در همه بخشها به طور کامل پیاده سازی، نقاط ضعف و قوت احصاء، آسیب ها و تهدیدات احتمالی پیش رو شناسایی و با همکاری و هماهنگی تمامی دستگاههای مرتبط اقدامات لازم برنامه ریزی و عملیاتی گردد و با توجه به اینکه دامنه تهدیدات دشمن تغییر می‌کند برای همین نیاز است تا توجه ویژه‌ای به پدافند غیرعامل در حوزه های مختلف داشته باشیم.
فاضل نادری مدیرعامل سازمان مدیریت حمل و نقل بار، پدافند غیر عامل را به عنوان حلقه های تاثیرگذار در دفاع از کشور دانست و یک راهبرد اساسی برای مصون سازی کشور در مقابل تهدیدات برشمرد و افزود: پدافند غیر عامل فرهنگی تشریفاتی نیست که گاه گاه در مراسمی خاص برای آن سخنرانی کنیم بلکه جز لاینفکی از حیات یک ملت محسوب می شود تا هسته مرکزی دفاع از کشور شکل گیرد .
 وی اظهار داشت: سطح تهدیدات در شهر کلانشهرتبریز متفاوت با سایرشهرهای کشور است، چرا که نزدیکی به مناطق مرزی و موقعیت استراتژیک به عنوان یک شهر صنعتی، جمعیت شاغل و ساکن، شبکه های پیچیده حمل و نقل،مجوعه انبارها و باراندازها و تنوع محتوایات انبارها و کالای جابجاشده در سطح شهر، کلانشهر تبریز را با مجموعه‌ای از تهدیدات قابل توجه مواجه کرده است. شناسایی و ممیزی انبارکالا و باراندازها، کاهش آلودگی هوا، افزایش ایمنی تردد، کاهش مخاطرات حمل و نقل بار با آموزش و اعتلای فرهنگ ایمنی، کاهش تصادفات درون شهری و کاهش ترافیک شهری و کنترل و مدیریت بر بار و کالاهای ورودی و خروجی شهر تبریز بیش از پیش ضرورت پیدا کرده است . در شهر تبریز الگوی سفرها به سمت مرکز شهر می باشد که این خود موجب تشدید مشکلات ایمنی و ترافیکی هسته مرکزی می شود. و از طرفی بالا بودن سرانه سفر روزانه 3/6 میلیون سفر، ترافیک درهسته مرکزی شهر و در برخی محورها نبود مسیر جایگزین ، اختلال در امرامدادرسانی و اطفاء حریق توسط نیروهای امدادی آتش نشانی،اورژانس و فورتهای پزشکی، هلال احمر اهمیت توجه به هسته مرکزی شهر را  بیش از پیش کرده است.
نادری  گفت: پدافند غیرعامل ضرورت ایجاد آمادگی و برنامه ریزی برای مدیریت بحران های مختلف را به ما یادآوری می کند و با تاکید بر آمادگی خودروهای امدادخودرو و یدک کش تصریح کرد: نظارت بر مراکز استقرار شرکتهای امداد خودرو و کنترل مجوزهای هرگونه جابجایی بار و اثاثیه منزل در ایام خاص همچون ایام محرم و ایام نوروزی از طریق گشتهای خودرویی یکی از تدابیر سازمان  و پلیس راه و راهور و نیروی انتظامی می باشد. همچنین همه ساله بروشورهای حاوی اطلاعات ایمنی و محل استقرار امدادخودروها و یدک کشها در سطح شهر تبریز چاپ و در اختیار شهروندان و مسافران قرار میگیرد . سازمان با برگزاری کارگاه آموزشی ویژه مدیران شرکتها و رانندگان ناوگان حمل و نقل بار درون شهری (آشنائی با قوانین ومقررات حمل و نقل بار درون شهری، آشنائی با قوانین ومقررات راهنمائی و رانندگی، حفاظت و ایمنی حمل و نقل بار درون شهری و آتش نشانی ، اخلاق حرفه ای) نقش بسزایی در اتلای فرهنگ ایمنی و پدافند غیرعامل داشته است.
 وی در ادامه با تاکید بر به ساماندهی باربران دستی بویژه در بازار تاریخی تبریز و خواستار حمایت هیات امنای بازار و سایر ارگان ها از این امر شده و  افزود: با ساماندهی باربران دستی و ممیزی انبارها و محل های تجمع و توزیع کـالا ( اعم از مجاز و غیر مجاز) گام موثری در شناسایی و کنترل مخاطرات مواد و کالاهای اشتعال پذیر و موادشیمیایی و هرگونه کالای حائض اهمیت را خواهد داشت.
نمایندگاه حاضر در جلسه نیز با ابراز تاسف از حوادثی همچون آتش سوزی بازار تاریخی و فرهنگی تبریز و ضمن تشکر از سازمان مدیریت حمل ونقل بار شهرداری تبریز اظهار داشتند : آمادگی لازم را جهت ساماندهی باربران دستی، شناسایی ، ممیزی انبارکالا، بارانداز، باسکول، پایانه بار و توقفگاههای بار و کالای درونشهری ،داشته و نهایت همکاری را در این خصوص به انجام خواهد رساند.
در ادامه، نمایندگان حاضر در این جلسه به بیان دیدگاهها و نظرات و نیز اقدامات کاربردی خود در پیاده سازی اصول پدافند غیر عامل در برنامه های کاری و آتی خود پرداختند و بر هماهنگی با سایر ارگانها در این زمینه تاکید کردند.
در پایان ضمن تشکر از زحمات کارگروه پدافند غیرعامل ، آقای مهدی مهری بعنوان رابط  پدافند غیرعامل سازمان معرفی  گردید.
 


فرزانه ناصری