تاریخ : دوشنبه 24 تير 1398     |     کد : 292

مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار شهرداری تبریز خبر داد:

جلسه تدوین ضوابط حمل بارهای ترافیکی در شهرهای کشور برگزار شد

از آنجا که در حمل و نقل برون شهری آئین نامه ای در خصوص جابجایی محموله های ترافیکی از سوی سازمان راهداری های کشور ابلاغ شده ولی در درون شهرها، دستوالعمل خاصی در رابطه با موضوع مذکور از سوی وزارت کشور تدوین نشده است، ضرورت مطالعه، بازنگری و تدوین ضوابط دستورالعمل اختصاصی حمل و نقل درون شهری برای تک تک موارد مربوطه بیش از پیش احساس می شود .

به گزارش اموراتباطات سازمان مدیریت حمل و نفل بار شهرداری تبریز ، جلسه تدوین ضوابط حمل بارهای ترافیکی در شهرهای کشور با حضور دکتر محمدیان مدیرکل حمل و نقل و ترافیک و دبیر شورای عالی ترافیک شهرهای کشور، خانم مهندس حصاری مدیرکل دفتر حمل و نقل و ترافیک سازمان شهرداری ها ، مهندس نادری مدیر عامل سازمان حمل و نقل بار شهرداری تبریز ، دکتر حجت مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و مدیران عامل سازمانهای مدیریت حمل و نقل بار و کالای شهرهای اصفهان ، مشهد و شیراز در محل سازمان ترافیک شهرداری تهران برگزار شد.
مهندس نادری با اعلام این خبر اظهار کرد: جابجایی بار در سامانه حمل‌ونقل درون‌شهری از اهمیت بالایی برخوردار بوده و می‌تواند به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی کشورها مدنظر باشد. جابجایی بار در شهر علاوه بر اینکه نقش مهمی در توسعه اقتصادی و شکوفایی ظرفیت‌های بالقوه شهر دارد، تاثیرات مستقیمی بر شبکه حمل‌ونقل، کیفیت تردد شبکه معابر و ایمنی آن دارد.
وی افزود: بر اساس ماده 79 آئین نامه راهنمایی و رانندگی مصوب 84/03/18 ظرفیت ، ابعاد و وزن های مجاز وسایل نقلیه در جاده ها تابع ضوابط وزارت راه و شهرسازی و در شهرها تابع وزارت کشور و به تبع آن شهرداری ها است و از آنجا که در حمل و نقل برون شهری آئین نامه ای در خصوص جابجایی محموله های ترافیکی از سوی سازمان راهداری ابلاغ شده ولی در شهرها، دستوالعمل خاصی در رابطه با موضوع مذکور از سوی وزارت کشور تدوین نشده است ، ضرورت تشگیل کمیته فنی و کارشناسی برای مطالعه، بازنگری و تدوین ضوابط دستورالعمل اختصاصی حمل و نقل درون شهری برای  موارد مربوطه بیش از پیش احساس می شود .
نادری با بیان اینکه ساختار حمل‌ونقل شهر تاثیری مستقیمی بر شبکه ، کیفیت تردد و ایمنی حمل‌ونقل دارد گفت : علی رغم اهمیت این موضوع در حمل‌ونقل و تاکید در تدوین دستوالعمل ها، قوانین و آئین نامه های اختصاصی حمل و نقل درون شهری، تلاش جدی به منظور ساماندهی و ایجاد نظم در جابجایی ایمن بار و کالا صورت نگرفته است. و امید است با تلاش های مسئولین در جلسه تدوین ضوابط حمل بارهای ترافیکی در شهرهای کشور گام های موثری در این حوزه برداشته شود.


فرزانه ناصری